Biuletyn

Zastosowanie tymolu w przypadku choroby roztoczowej
Rok II, Nr 2, Czerwiec 2001


Tymol jest związkiem chemicznym pochodnym fenolu. Występuje w postaci kryształków łatwo sublimujących. Sublimujący tymol działa zabójczo na Acarapis woodi, jednak jego działanie nie jest tak szybkie jak działanie Folbexu. Tymol musi więc dłuższy czas przebywać w środowisku ulowym, dlatego zwykle w jesieni wkłada się do ula, w obrębie gniazda pszczelego, 10-15 g tymolu, w pojemniku przykrytym siatką. Zapobiega to wynoszeniu go przez pszczoły z ula. Wczesną wiosna można taką kurację powtórzyć. Tymol charakteryzuje się ostrym, przenikliwym zapachem, który może się udzielać miodowi, dlatego może być stosowany jedynie w okresie, kiedy nie pozyskuje się miodu konsumpcyjnego. Wskazane jest stosowanie tymolu cz.d.a., którego zapach jest o wiele słabszy od tymolu używanego w medycynie (np. w stomatologii).

(Źródło:Tomaszewska B., Chorbiński P.: Choroby owadów użytkowych. Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Wrocław 2000. Do nabycia: Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, ul. Sopocka 23, 50--344 Wrocław, tel. 071/3281277).

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej pozycji nie może być, bez pisemnej zgody Wydawcy, w żaden sposób i w żadnej formie publikowana przez przedruk, skopiowanie, transmitowanie, kserowanie, nagrywanie czy wprowadzanie do systemu odzysku informacji.

projekt i wykonanie www.TRUSTNET.pl